پیام‌های شما- بخش سوم

28 اسفند 1391

برخی پیام‌ها، تشکر از راه‌اندازی این سامانه بوده که ما هم به نوبه خود از اظهار لطف این عزیزان تشکر می‌کنیم. برخی پیام‌ها نیز درخواست‌هایی بوده که از عهده مدیریت وبگاه عروض خارج بوده، از این عزیزان به دلیل عدم توانایی خویش در پاسخگویی به درخواستشان عذرخواهی می‌ماییم. درخواست برخی از این عزیزان را در این نوشته قرار دادیم تا شاید بازدیدکنندگان وبگاه بتوانند به این درخواست‌ها پاسخ دهند.

بخشی از پیام‌ها گزارش خطا در سامانه و انتقاد از عملکرد ضعیف آن بود. ضمن پوزش بابت خطاهای موجود باید توجه این عزیزان را به این نکته جلب نماییم که این وبگاه آزمایشی بوده و هیچ‌گاه ادعا نکرده وزن تشخیص داده شده کاملا صحیح است. همانطور که در گزارشات موجود در وبگاه آورده شده، برازندگی بالاتر نشان‌دهنده میزان صحت پاسخ است.

در پایان باید تشکر دوباره‌ای از دوستانی داشته باشیم که در انجام این پروژه ما را یاری رسانده‌اند. ما نیز به رسم قدردانی از کمک خالصانه این دوستان، تا زمانی که توان داشته باشیم، خدمت‌رسانی این وبگاه را به صورت رایگان ادامه می‌دهیم. لازم به ذکر است هزینه نگهداری این وبگاه به دلیل علاقه شخصی گرداننده وبگاه، بدون کمک نهادهای دولتی و خصوصی و به صورت شخصی تامین می‌گردد.

نام: مهدی جابری

موضوع: درخواست راهنمائی

پیام:

سلام و عرض ادب و احترام خدمت اساتید محترم

این حقیر مدتی است با استفاده از سایت و نرم افزاری که در اختیار قرارداده اید نسبت به یافتن وزن عروض اقدام می کنم . اما چیزی که هست اختلاف بین نظر نرم افزار و اساتید منتقد شعرهایم است که وزن تشخیص داده توسط رایانه را درست نمی دانند . بعنوان مثال شعر زیر را که در سایت شعر نو قرار داده ام که با استفاده از نرم افزار فعلی تنظیم نموده ام . اما در هامش و نظرات ، دوستان اشاره کرده اند که از نظر وزن ، مصرع ها اشکال اساسی دارند خواهشمندم دستور بفرمائید بررسی و تحقیق لازم صورت پذیرد و نتیجه آن به این حقیر نیز اطلاع رسانی گردد.

قبلا از مساعدتی که می فرمائید تشکر و قدردانی می کنم .

سراب

لبخند می زنی و مرا آب می کنی

دل ترسوی مرا سوار ِتاب می کنی

تابم می دهی به هوا سوی ابر

ابر را به نگاهی سراب می کنی

تنها نشسته در ایستگاه ِ چشم ِتو

با تعارف ِ پلکت مرا خواب می کنی

با اینکه مست شدم از عطرِ تو

لیوان مرا پر ز ِ شراب می کنی

آخر مگر چه شده گریز پای من ؟

با فعل ِنمی خواهمت خطاب می کنی

شعرم نه غزل شد نه جمله ای سپید

با من بمان که عاشقتم ، ثواب می کنی!

در پناه حق باشید

با مهر

وبگاه عروض: شعر زیبایی بود. ولی توجه فرمایید، نرم‌افزار ارائه شده، دارای خطا است و در صورتی که اساتید اهل فن نظری مغایر با این نتایج نرم‌افزار داشته باشند، نظر اساتید ارجح است.

نام: محمد

پیام:

علاقه بسیار زیادی دارم تا خودم به صورت دستی وزن یک شعر رو به دست بیارم مقاله عروض و قافیه رو دانلود کردم اما این کافی نبود ممنون می شم اگه در این مورد راهنمایی کنید

با تشکر

وبگاه عروض: می‌وانید از کتاب استاد سیروس شمیسا استفاده نمایید.

نام: فرشید فولادیها

پیام:

کتابی به غیراز انواع ادبی دکترسیروس شمیسا درمورد انواع ادبی که تالیف یک غیرایرانی باشد را معرفی کنید

نام: علی

موضوع: تشکر

پیام:

تلاش علمی شما در راستای گسترش و توسعه کیفی خط و زبان فارسی و شعر پارسی ستودنی است . کاش می دانستم از بنده حقیر چه کاری ساخته است گر چه رشته بنده ادبیات نیست.

نام: آراد

موضوع: پیشنهاد و درخواست

پیام:

خسته نباشید

امشب از طریق ویکی پدیا از وجود سایتتون مطلع شدم و خیلی از وجود این سیستم خوشحال شدم می خواستم پیشنهاد بدم و درخواست برنامه این کار رو هم برای دانلود قرار بدید، مشابه سایت گنجور که برنامه گنجور رومیزی رو با امکان آپدیت شدن از پایگاه گنجور برای دانلود قرار داده

نام: نصر

پیام:

با سلام خدمت شما عزیزان گرامی . سوالی دارم ایا سیستم دقیق کار میکنه چون منو به شک انداخته تا حالا بیش از صد بیت تحویل دادم اما بیشتر شون رو یک جور جواب داده .لطفاً اگر بنده اشتباه میکنم به من اطلاع دهید. وبگاه عروض: متاسفانه بازدیدکنندگان مطالب وبگاه را به دقت مطالعه نکرده و دچار چنین اشتباهی می‌شوند. دقت این سامانه صد در صد نیست، دقت این سامانه برای وزن‌های مختلف متفاوت است. برازندگی بالاتر نشان از اطمینان بیشتر به پاسخ است.

نام: مسعود

پیام:

از شما به خاطر زحماتی که برای پیشرفت این پروژه پرارزش می کشید بی نهایت تشکر می کنم و از خدا برای شما طلب توفیق و اجر دنیوی و اخروی دارم. به امید اینکه تلاشهای شما در آسان سازی یادگیری و تشخیص عروض فارسی به زودی به ثمر بنشید.

موفق و پیروز باشید.

نام: حمید صادقی مقدم

موضوع: تشکر

پیام:

با سلام و عرض ادب و خسته نباشید به محضر بزرگان وادبا و زحمت کشان این وب سایت زیبا خدمتتان عارضم باراه اندازی چنین امکانات مفیدی لطف بزرگی در حق جامعه شعر وادب و کوچک شاعرانی چون بنده نموده اید واقعا ممنون و خسته نباشید.

نام: وحید بیدل

موضوع: دانلود نرم افزار

پیام:

سلام . میخواستم بدونم میشه نرم افزار یافتن وزن عروضی رو دانلود کرد ؟ من به این نرم افزار احتیاج دارم . چطور میتونم این نرم افزارو داشته باشم

وبگاه عروض: این نرم افزار برخط بوده و تنها امکان استفاده از آن، از طریق وب می‌باشد.

نام: مهداص

موضوع: ایراد

پیام:

سلام خسته نباشید . با مرور ابیاتی که دستی عروض انها را معین کردم از سیستم شما تست گرفتم خیلی اختلاف داره لطفن تصحیح کنید

نام: عباس خوش عمل کاشانی

موضوع: انتقاد

در بخش یافتن وزن عروضی اشتباهات بس فاحش رخ می نماید.70درصدابیاتی که می دهیم غلط تقطیع می کند وجوابش اشتباه است.رسیدگی کنید.

نام: ابراهیم حاج محمدی

موضوع: ایرادی که بر این سایت وارد است

پیام:

بیت به بیت غزلی را تست کردم برای هر بیت وزنی به خصوص می داد این نقص را برطرف کنید

نام: محمدرضا فخارچی

موضوع: درخواست نرم افزار

پیام:

با نهایت ادب و احترام ضمن تشکر از زحمات و تلاشهای شما حقیقتا دست مریزاد! طالب نرم افزار متن کاو و تشخیص وزن عروضی هستم

نام: ر.ک

پیام:

سلام.کاری که شما کردید همیشه در رویای من بود.امشب که این سایت را پیدا کردم خیلی خوشحال شدم.من تا امروز به راحتی به اینترنت دسترسی نداشتم.خلاصه ممنونم.خیلی استفاده کردم.من تازه شروع به شعر گفتن کردم وبا وزن های عروضی همیشه مشکل دارم

نام: مرضیه اوجی

پیام:

از این که امکان استفاده از چنین امکانات مفیدی را در اختیار مشتاقان ادب و شعر پارسی نهاده ایدبی نهایت سپاس گزارم من به دلیل تحقیق در یک سری از اشعار سروده خود از این وبگاه استفاده می کنم و چون به دلایل فراوان شخصی امکان استفاده از مرجع دیگری ندارم مدتی است تنها مرجع من این وبگاه بوده است خواهشمندم در صورتی که امکان دارد حق استفاده گاه گاهی بیش از دویست بیت برایم فراهم شود

پیشاپیش از شما ممنونم

وبگاه عروض: متاسفانه به علت سوء استفاده‌های مکرر، فعلا قادر به حذف محدودیت به وجود آمده نیستیم. امیدواریم ما را به خاطر این محدودیت ببخشید. هم اکنون این به محدودیت به 300 بیت در هر روز افزایش یافته است.

نام: ریاحی

موضوع: ایرادات نرم افزار

پیام:

کار ساخت این نرم افزا واقعا کار عالی و در خور ادبیات است. اما فکر میکنم ایراداتی دارد به عنوان مثال اگر شعر کلبه احزان شود روزی گلستان از حافظ را در این نرم افزار وارد کنیم برای هر بیت یک وزن متفاوت ارائه می دهد!!!!و درصد برازندگی را زیر 80 نمایش میدهد!!!!!

نام: وحید

موضوع: تشکر

پیام:

سایتتون واقعا کاربردی و خوبه مخصوصا بخش تشخیص وزن عروضی

موفق باشید در پناه خدا

نام: مهدی

موضوع: پرسش داشتم

پیام:

من از برنامه ای که طراحی کردید استفاده کردم. فوق العاده بود. و وزن شعر ها رو به درستی و دقت می داد. بسیار برای من جالب و زیبا بود. می خواستم ببینم که این برنامه برای دانلود روی سایت قرار داره یا نه؟ و اساسا امکان دانلود کردنش هست یا نه.

نام: من او

موضوع: ایراد

پیام:

نرم افزار متاسفانه ایرادهای کلی دارد.در جهت رفع آن اقدام فرمایید

نام: جمشید حرمی

موضوع: تشکر و قدردانی

پیام:

با سلام-خدمت بزرگی به شاعران و به ویژه شاعرانی که در وزن شعر مشکل دارند انجام داده اید. بنده هم جز این دسته هستم.ضمن قدردانی مجدد دو سوال دارم:

1-تا چند درصد ،درستی عروض بیت قابل قبول است و پذیرفتنی است.

2- هر وقت اختیارات شاعری را نشان می دهد .این یک حسن شعر است یا یک عیب آن.

بسیار سپاسگزارم

وبگاه عروض: همانگونه که در مستندات موجود در وبگاه اشاره شده است، برازندگی بالای 90 درصد نشان دهنده صحیح بودن وزن تضخیص داده شده به احتمال بالای 90 درصد است. تعداد اختیارات شاعری ارتباطی با حسن و عیب یک شعر ندارد.

نام: محسن اسلامی شعار

موضوع: درخواست

پیام:

با سلام حضور حضرتعالی و عرض خسته نباشید

چون بنابر محاسبه سایت مبنی بر استفاده دویست مرتبه از وبگاه دیگر قادر به استفاده نمیباشم خواهشمند در این مورد مساعدت لازم بفرمائید

وبگاه عروض: به علت سوء استفاده‌های صورت گرفته در وبگاه عروض، هر فرد تنها قادر وزن‌یابی تعداد محدودی بیت در هر روز می‌باشید. با عرض پوزش به خاطر این محدودیت، خواهشمند است بعد از 24 ساعت دوباره امتحان کنید. هم اکنون این به محدودیت به 300 بیت در هر روز افزایش یافته است.

نام: نورنمایی

موضوع: تعیین وزن عروضی

پیام:

خیلی برای بنده دیدن این وبگاه جالب بود زیرا مدتی است در فکر ساختن نرم افزاری بودم که بتواند وزن عروضی را به درستی تشخیص دهد. اما، شیوه ای که بنده مد نظر دارم با شیوه های کنونی عروضی کمی تفاوت دارد. ولی وزن درست را با کمترین خطا ارائه می دهد. اگر امکان دارد برای تحقیقات بیشتر در این زمینه تمایل دارم روش شما را در ایجاد این نرم افزار جویا شوم شاید بتوان در این زمینه به روش مناسب تری دست یافت. وبگاه عروض: در بخش مقالات و گزارشات، می‌توانید اطلاعات کاملی از الگوریتم و روش طراحی این سامانه به دست آورید

نام: ندا عظیمی

موضوع: تشکر وقدر دانی

پیام:

مرسی از سایت خوبتون .آفرین به این طرز فکرتون . تو ایران اگه نتایج تحقیقاتشون رو در اختیار هم دیگه می گذاشتن اوضاع علمیمون خیلی بهتر از الان بود .

نام: شهین کریمی منسوب

موضوع: تشکر

پیام:

از امکانی که ایجادکرده ایدودانش آمزان به راحتی وزن شعررا می یابند یسیا متشکرم (دبیر عروض وقافیه در همدان)

نام: جمشید حرمی

موضوع: وزن شعر نو

پیام:

با سلام و احترام-ضمن تشکر ازابتکار خوبتان در خصوص یافتن وزن عروضی.لطفا بفرمائید در خصوص شعر نو چگونه باید عمل نمود.

1-یعنی باید جمله را وارد کنیم

2-تشخیص هر بیت در شعر نو چگونه است؟

باسپاس

وبگاه عروض: سامانه حاضر تنها قادر به یافتن وزن عروضی اشعار سنتی سروده شده در 31 وزن مشهور است. با وارد نمودن شعر نو، این سامانه تنها قادر به یافتن ساختار هجایی آن است.

نام: حسی نوری فرن

موضوع: یافتن کلمات هم وزن

پیام:

من مدتی است برای خودم چیزهایی میگویم که شاید بتوان بر آنها اسم شعر گذاشت ولی مشکل من بیشتر یافتن کلمات هم قافیه است

آیا شما نرم افزاری یا سایتی یا سیستمی یا فایلی دارید که در یافتن کلمات هم وزن مرا یاری دهد؟

با تشکر فراوان

وبگاه عروض: متاسفانه هنوز سامانه‌ای به این منظور ساخته نشده است. وبگاه عروض قصد ساخت سامانه‌ای بدین منظور را در آینده دارد.

نام: مازیار

موضوع: تعیین وزن

پیام:

اگر امکان دارد گزینه ای را در تعیین وزن بگذارید که با استفاده از حروف آوانگاری یا همان فونوتیک بشود بیت خود را وارد کرد. در این حالت میتوان شعرهای محلی را که تلفظ متفاوتی با فارسی معیار دارد وزن کشی کرد. با سپاس

وبگاه عروض: پیشنهاد شما در درست بررسی است. البته آوانگاری مورد استفاده در وبگاه عروض با آوانگاری استاندارد موجود متفاوت است.

استفاده از پایگاه عروض رایگان است اما اگر بخواهید می‌توانید از عروض حمایت مادی یا معنوی کنید.

حمایت مالی

در شبکه‌های اجتماعی، عروض را معرفی کنید.