پیام‌های شما- بخش دوم

28 اسفند 1391

برخی پیام‌ها، تشکر از راه‌اندازی این سامانه بوده که ما هم به نوبه خود از اظهار لطف این عزیزان تشکر می‌کنیم. برخی پیام‌ها نیز درخواست‌هایی بوده که از عهده مدیریت وبگاه عروض خارج بوده، از این عزیزان به دلیل عدم توانایی خویش در پاسخگویی به درخواستشان عذرخواهی می‌ماییم. درخواست برخی از این عزیزان را در این نوشته قرار دادیم تا شاید بازدیدکنندگان وبگاه بتوانند به این درخواست‌ها پاسخ دهند.

نام: وحید

موضوع: سپاسگزاری

پیام: سلام

برای راه اندازی برنامه یافتن وزن سپاسگزارم.

به سازندگان آن تبریک می گویم و منتظر نو آوریهای بعدی هستم

نام: محمدرضا عامری

موضوع: طبع شاعری

پیام: با سلام وعرض ادب احترام خواهشمند است جهت شروع شعرمرثیه خوانی راهنمایی فرمایید متشکرم

نام: منوچهر فروزنده فرد

موضوع: غلط های موجود در سیستم

پیام: شیوه ی یافتن وزن به صورت رایانه ای ، اندیشه ای نو ست و از این رو از شما سپاس گزاری می کنم. اما متاسفانه سامانه ی شما حتی ساده ترین شعر ها را نیز نمی تواند درست تقطیع کند. مثلا وزن شعر مشهور سعدی «به نام خدایی که جان آفرید/ سخن گفتن اندر زبان آفرید» را «فعولن فعولن فعولن فعولن» تشخیص داد؛در صورتی که وزن اصلی «فعولن فعولن فعولن فعل» است.

در ضمن بنده روش جدیدی برای نام گذاری رکن های عروضی یافته ام که بسیار ساده تر است. اما هنوز آن را عرضه نکرده ام. در صورت نیاز می توانم آن را در اختیارتان قرار دهم.

موفق باشید.

وبگاه عروض: ما هیچگاه ادعا نکرده‌ایم که سامانه عروض کاملا صحیح پاسخ می‌دهد. برازندگی هر پاسخ نشان‌دهنده میزان صحت تشخیص وزن است. به هر حال از اظهار لطف و پیشنهاد شما ممنونیم.

نام: منصورگروسی

موضوع: عرض سلام و تشکر

پیام: با سلام

احتراما باستحضار میرساند امکان زیبا و کارائی که درمورد یافتن وزن عروضی در وبگاه گذاشته اید موجب مسرت گردید و بدینوسیله از زحمت شما تشکر مینمایم

شاد باشید و کامروا

نام: علی حیدری معاف

موضوع: در مورد نرم افزار تشخیص وزن عروضی

پیام: سلام و خسته نباشید.

1- اگر برای تشخیص وزن عروضی هر مصرع را در جای مصرع اول و نیز در جای مصرع دوم بگذاریم دقت تشخیص وزن خیلی بهتر میشود.

2. این نرم افزار تا چه وقت آزمایشی خواهد بود و چه وقت می توان آنرا بطور قانونی خرید.؟؟

موفق و شاداب بمانید

وبگاه عروض: با تشکر از پیام شما، تشخیص وزن عروضی اشعار فارسی به وسیله کامپیوتر هنوز در ابتدای راه بوده و تحقیقات زیادی بر روی آن صورت نگرفته است. در ضمن این نرم افزار به صورت رایگان در اختیار دوستداران شعر و ادب فارسی است.

نام: جلیل غدیری

موضوع: درخواست

پیام: با سلام محضر استاد گرامی

خواهشمند است چند بیت شعر در بحر غریب(جدید)معر’فی بفرمایید.اگر نشانی هم بفرمایید کفایت می کند

از لطفتان سپاسگزارم

دبیر ادبیات فارسی آموزش و پرورش شهرستان رامسر مازندران

نام: نادر ملایی

موضوع: مشورت و راهنمایی

پیام: میخواهم با شاعری ارتباط داشته باشم تا شعرهایم را با ایشان مورد نقد و بررسی و ارزیابی قرار داده و احیانا تصحیح نمائیم اگر کسی را که مسلط به این مقوله است بتوانید معرفی نمائید ممنون میشوم .

نام: عبدالرحمن رحیم نژاد

موضوع:

پیام: باسلام وسپاس از زحمات تمامی عزیزانی که درراه‌اندازی این سایت سهیم بوده‌اند و آرزوی قبولی طاعات وعبادات آن بزرگواران . این جانب کارشناس ارشد ادبیات وزبان فارسی ودبیرآموزش وپرورش سقز هستم . می‌خواستم طریقه ی همکاری بامجموعه ی شما عزیزان رابدانم . درصورت امکان خواهشمند است جوابیه‌ای برای بنده ارسال فرمایید. باتشکر و سپاس

وبگاه عروض: تحقیقات وبگاه هم اکنون در بخش رایانه در حال انجام است. از اظهار لطف شما ممنونیم.

نام: سحر

موضوع: why I can't use the web

پیام: به مدیریت گران ارج و دانش پروری وبگاه عروض!

سلام و محبت نثارتان

متاسفانه من به دلیل نامعلومی قادر به استفاده از بخش سنجش عروضی نیستم برای توضیح باید بگویم که من از پروگرام هیچ نوع استفاده سهوی نه کردم و از دراین مدت دو سال که یا کمتر که عضو هستم شاید تا هنوز کار بیت های سنجشی به دو صد تا نرسیده باشد در یکروز که به هیچ وجه. من سایت شما خیلی دوست دارم و خودم یک ویب دیزایینرهستم اگر خدمتی لازم باشد دریغ نمی خواهم کرد لطفا یکبار بررسی بفرماید که چرا از کمپوتر خودم در منزل نمیتوانم سایت را باز نمایم شاید بن باشم که حتما مشکل تخنیکی است منتظر جواب شما عزیزان هستم.

وبگاه عروض: به دلیل استفاده ناصحیح برخی افراد، محدودیت 200 بیت ذر هر روز قرارداده شده است.

نام: منصور

موضوع: عرض سلام

پیام: احتراما به استحضار می رساند با توجه به اینکه اینجانب و سایر شعرا اشعار و غزلیاتی که سرایش می نماییم در این سامانه هوشمند مورد محک قرار داده تا میزان برازندگی و سایر مختصات انها را بدانیم که از این بابت لازم است ازبنیانگذاران این سامانه تشکر گردد زیرا موجب سرایش بهتر شعرا می گردد

سئوالی نیز در پی است که ایا این اشعار از لحاظ امنیتی نسبت به اینکه شعر در دسترس کسی قرار نگیرد قابل اعتماد می باشد یا خیر ؟ یا به معنای دیگر ممکن است این اشعار مورد ربایش قرار گیرند و شخص یا اشخاصی انها را به نام خودشان ارائه نمایند ؟

قبلا از راهنمایی شما و همچنین راه اندازی این سامانه متشکرم

وبگاه عروض: تمامی اشعار وارد شده در سامانه به همراه برخی مشخصات دیگر در پایگاه داده سامانه ذخیره می‌شوند. این پایگاه داده تنها در دسترس مدیریت وبگاه بوده و از متن اشعار هیچگونه استفاده‌ای نخواهد شد.

ذخیره سازی این اطلاعات جهت آمارگیری اوزان برای بهبود سامانه، همچنین جلوگیری از حملات سایبری انجام می‌گیرد. مدیریت وبگاه تضمین می‌نماید متن اشعار به هیچ عنوان در اختیار افراد قرار نگیرد.

نام: مژگان کاکاوند

موضوع: وزن

پیام: متاسفم براتون حتی یک بیت وزن عروضی درست تشخیص داده نمی شود . افتضاح این سایت افتضاح

نام: سید محمدرضا موسوی

موضوع: تشکرودرخواست

پیام: باسلام

باتشکرازبرنامه جالبی که تدارک دیده اید

چگونه میتوانم این نرم افزاررابدون اتصال به اینترنت داشته باشم؟

باتشکر

وبگاه عروض: این پروژه فقط به صورت برخط فعالیت می‌نماید.

نام: مه وش تاج بخش

موضوع: سپاس

پیام: یک دنیا سپاس از این بخش اطلاعات مفید برای شعر وادبیات وتوسعه ی زبان فارسی

نام: مولوی

موضوع: ارائه دو وزن مختلف در یک غزل

پیام: با درود وسپاس به عرض میرسانم در غزل ما را خدا از بهر اورد بهر شور وشر دیوانگان را میکند زنجیر او دیوانه تر برای بیت اول و بیت پنجم اوزان مختلف در وبلاگ شما ارائه می شود لطفا رانمایی بفرمایید با تشکر

نام: محمد سهیلی

موضوع: درخواست

پیام: با عرض سلام و احترام، و همچنین قدردانی و تشکر ازین‌که این سایت و امکانات ملزومه رابرای مردم دانش‌پژوه فراهم اوردید. من یکی از علاقمندان به شعر و ادب پارسی هستم وبه صورت شخصی به این کار پرداختم. اما مایلم از لحاظ فنی و ادبی اشعارم را نزد استادی در این فن ارزیابی کنم و کمک بگیرم تا به یاری خداوند در این راه پیشرفتی حاصل شود .لذا با کمال تشکر چنانچه راهی یا شخصی را در رابطه با تقاضای بنده می‌شناسید بفرمایید. از التفات شما قبلا متشکرم

نام: بهناز ارتضایی

موضوع: یک اشکال بزرگ و نیاز به راهنمایی

پیام: با عرض سلام و روز به خیر

من شاعری هستم که متاسفانه در اوزان مشکلات زیادی دارم

از طرفی یا اصلاح اوزان به شعرم آسیب وارد می شود و از طرف دیگر باید این نکات را رعایت کنم

از آنجایی که از هیچ کلاسی استفاده نکردم و شعر را به عنوان یک نیروی ذاتی بدون نیاز به یادگیری می دانم. شما را میهمان یک شعر از خود می کنم تا انشالله در رفع این مشکل کمکم کنید

با تشکر فراوان بهناز ارتضایی از اصفهان

"تهران،هزار و سیصد و هشتاد و نُه ،بهار

چسبیده بود چشم من بر شیشه ی قطار"

بوق ِقطارِ شهر ِشما ،جور دیگری ست

بوقی پر از هراس و بی قرار،قرار

تو مانده بودی و قطار خود به خود می رفت

فریاد من درون سینه ،مهار مهار

آن چشم ها ی تو بود که داد می زدند

این هم نگاه من ،هوار هوار

من اسم تو را گذاشته بودم، "عشق"

تو اسم عشق را گذاشته بودی ،"فرار"

اینک رسیده ام به آخر خطّ و نیستی

یک لحظه با نگاه خود دردِ مرا سرآر

اکنون که مُرده ام میان ِقفسهایِ شهر ِخود

باری بیا مرا ببین،اینجا در این مَزار

وبگاه عروض: با سلام و تشکر از پیام شما

این وبگاه محلی برای تحقیقات رایانه در حوزه ادبیات فارسی است. متاسفانه به علت وفور پیام ها، پاسخی به سوالات ادبی داده نمیشود.

در مورد سوال شما، متاسفانه بسیاری از شعرای جوان ما اطلاعی از وزن عروضی ندارند، ولی شعرهای زیبا و کاملی می سرایند. شما هم می توانید به همین شیوه و از روی حس غریضی این کار را انجام دهید. برای تقویت شعرهای خود از نظر قواعد عروضی بهتر است در انجمن های شاعری مانند انجمن هایی که در فرهنگسراها برگزار میشود، شرکت نمایید

موفق باشید

استفاده از پایگاه عروض رایگان است اما اگر بخواهید می‌توانید از عروض حمایت مادی یا معنوی کنید.

حمایت مالی

در شبکه‌های اجتماعی، عروض را معرفی کنید.